кунг фу уин чун,джийт кун до, тай дзи чуан,шаолин чуан.кунфу винг чун,шаолин цюан,тай чи чуан,тренировки по бойни изкуства,капоейра,ушу,школа за източни бойни изкуства

English languageБългарски език
Ци Гун

氣功

Здраве, вътрешен мир, баланс на тялото, емоциите и ума!

Ци Гун, Чи Гун, Ки Конг, чигун или цигун е термин, означаващ традиционна китайска система от упражнения за възприемане, култивиране и боравене с жизнената енергия на човека. Нейната философия е посветена на здравословен начин на живот и развива разбирането за саморегулиране на здравето, себеусъвършенстване и балансиране. Ци Гун е дума, получена от транскрибирането на китайските йероглифи 氣功 (Qìgōng) на старопис и новопис 气功 (Qìgōng).

Преводът на йероглифите е:

Ци 氣 или 气 (Qì) означава: въздух, газ, пара, пара; дух и се в тук превежда като енергия;

Гун 功 (gōng) означава: работа(физическа), постижение, заслуги, резултат и в случая се превежда като работа.

Така Ци гун се превежда като Работа с енергията.

За китайците Ци е като жива сила, вода или въздух, която преминава през космоса и подхранва всичко съществуващо, но същевременно те определят и специфични видове Ци като енергията, която получаваме от храната или дишането. Ясната специфика на това какво означава Ци зависи от контекста, в който се използва. Тази двойствена концепция, означава и общата енергия, и специфичните видове на проявлението й, прилича на взаимно допълващите се Ин и Ян.

В наши дни Ци гун е добило популярност като синоним на Тай Дзи Цюан или Тай Чи. Всъщност Ци гун е част от всяко традиционно китайско бойно изкуство, като се практикува или с отделни упражнения или включен като същност в самата практика на бойното изкуство.

Въпреки, че Ци гун може да се ползва и като отделна система за саморегулация на здравето, рехабилитация и превенция при редица здравни проблеми, той се явява част от пълноцеността при практиката на бойните изкуства.

Днес Тай Дзи/Тай Чи и Ци гун са придобили знак на равенство, въпреки че Тай Дзи съдържа в себе си работата с енергия Ци гун, а Ци гун е част от всебохватното познание на Тайдзи Цюан. Всъщност Ци Гун е самото качество в бойните изкуства, но днес е придобил повече популярност като самостоятелна оздравителна система и начин за духовно познание.

 

Съществуват различни видове Ци гун между, които най-общо са:

външен - ползващ повече мускулната сили или усукването Дзин;

вътрешен - използващ усукването дзин и/или енергията Ци;

твърд - наблягащ на закаляване на повърхностите от тялото като подготовка за твърдите и външни стилове на Кунфу

мек - използавщ усукването Дзин или енергията Ци като начин за поддържане и балансиране на тялото.

Меките и плавни движения в практиката на Ци гун в съчетание с дишането и насочването на ума превръщат упражненията в естествен саморегулиращ процес за тялото. Този метод е наречен от древните китайци "алхимичен процес на преобразувание на петте елемента и осемте триграми". По своето същество това е процес на оставяне на тялото да се самобалансира и поддържа здравето си по естествен път.

 

Използването на Ци гун като гимнастика за:

Дълголетие и самоусъвършенстване;

Физическо и психическо здраве, и устойчивост на болести;

Жизненост, вътрешна сила и настроение;

Редуциране на стреса и ефекта на прегряването;

Развива психическа устойчивост и спокойствие чрез балансиране на емоциите;

Вътрешен мир;

кунг фу уин чун,джийт кун до, тай дзи чуан,шаолин чуан.кунфу винг чун,шаолин цюан,тай чи чуан,тренировки по бойни изкуства,капоейра,ушу,школа за източни бойни изкуства

^