Кунфу/Кунг Фу за Деца (и родители)
Кунфу 功夫 (Gōngfū) или познато като Кунг Фу, Кунг-Фу, Гун Фу, Гунг Фу или Гунфу е наименованието за китайските бойни изкуства, популяризирано от легендарния Брус Лий. Кунфу, само по себе си, означава умение, майсторство, изкуство, труд, усилие според точния превод на китайските йероглифи. Двата йероглифа заедно имат това значение, но поотделно означават: 功Gōng - работа, постижение, заслуги, добър резултат; а 夫fū – мъж, зрял човек, съпруг.
Кунфу в деншно време замества стариния термин Ушу 武術 (wǔshù), който днес е синоним на спортните бойни изкуства в Китай и е далеч от традицията, която се означава с Кунфу.
Традицията всъщност е била фамилна форма на преподаване на знанието и умението, скрито в семейството или в рамките на манастирската обител, подобно на известния манастир Шаолин. Днес изкуството на Кунфу се преподава и е достъпно за всички желаещи да се развиват като хармонични личности, не само като форма на самозащита.
Борбата на традиционното Кунфу/Кунг Фу и спортното направление Ушу превръщат състезателната форма в популярна, поради заставането на китайското правителство зад идеята, а традиционните направления си пробиват път заради стойността на това, което носят. Така напредпреватата на „мейнстрима“ и „традицията“ се превръща в епична битка за спечелване на сърцата на децата и младежите.
Спортът предлага усещането за постижения с медали, дипломи като така провокира егото и кара подрастващите да го изявяват и преекспонират като печелят популярност чрез набиране на известност както става в социалните медии например. Докато в традиционното Кунфу това са неща, които не са се ценяли и така е и до днес. В традицията се е ценяла по-скоро скромността, морално-етичните норми, себеуважението и несъревноваването на всяка цена като качества от палитрата на война.
Спортът провокира децата да се борят и преодоляват на всяка цена проблемите, вместо да намират решения. Сякаш култивираме в подрастващите победа с цената на всичко и самоцелен инат. Учат ги да се конкурират и да имат противници и врагове, вместо да си сътрудничат и да правят контакти и приятелства, което е част от традицията. Така справянето с даден проблем може да е начин на привличане на приятели, колеги или съмишленици на твоя страна, вместо да е начин за преборване и конфронтиране с всички, които работят по същата тема. Защото светът е шарен и различен, и противоположностите се допълват в името на една кауза, вместо да си пречат и да си противостоят.
Разбира се, по-лесно се задържа интереса на децата чрез даване на награди, колани, степени, медали и дипломи, но трудната част е да се изгради разбирането, че тренирането носи полза на самите тях и не е поради някаква причина, свързана с награди: известност, популярност или надмощие. Така от съвсем крехка възраст може да се формира разбирането за собствена значимост без нуждата от унижението над победения партньор, чрез което изпъква нашата победа. Принципър е същият като работата в екип - да печелим заедно, вместо само един да е победител.
Да научим децата, че тренирането е естествено както дишането, спането, храненето и пиенето и да го търсят като вътрешна необходимост е ценно качество само по себе си. Защото създаваме фундамент, около който може да се изгради стабилен, хармоничен и щастлив живот. Така бойните изкуства за деца се явяват не като елемент на агресивно отношение и настройка, а начин за разбиране на живота, философия, начин и техники за справяне с трудностите в живота и психическа устойчивост на стреса около нас. Самоотбранителната частна в Кунфу е не по-малко важна, но тя идва сякаш от само себе си, без дори нарочно да я търсим.
Тренировките за деца по Кунфу/Кунг Фу ги научават, как да отработват емоциите си и съответно да се справят с тези на околните, как да разпознават емоционалните и интелектуалните манипулации и как да не попадат в техните капани. Развиването на емоционална зрялост и стратегическо мислене ги превръщат в трудна мишена за схеми, манипулации и измами, както и за булинг, издевателства и агресия. Всичко това се случва поради невербалните сигнали, които тялото на обучен в бойните изкуства човек излъчва (именно, че е трудна мишена) и това превантира повечето от конфликнтите ситуации. Останалата част от нещата, които са потенциално опасни за децата са въпрос на чуствителност и интуиция, за да не се вкарват сами в тях и това е също част от обучението по Кунфу.
Да научим децата си как да не влизат в проблеми е по-важно от това да ги научим как да излизат от тях! Когато паднеш в калта, дори и да се справиш с неприятното чувство е ясно, че после трябва да се изчистиш, но как да си наблюдателен и изобретателен, за да избягваш локвите без да се накаляш изобщо – ето това е Кунфу! Умният начин на Кунфу е да научим децата да прескачат локвите, също така да знаят как да се оправят, ако попаднат там, но не и да го търсят като свое съзнателно решение!
Така не развиваме в тях агресивния подход и отношение, а им даваме свободата да имат и този инструмент в арсенала си, познавайки го, и имайки моралните ценности да го използват само, когато никакви други инструменти не са им останали, за да запазят живота си!
Да бъдеш воин или да вървиш по пътя на воина е да се научиш да цениш живота и да му се радваш, осъзнавайки неговата крехкост и мимолетност! Това е да се научиш да бъдеш отговорен за постъпките си и да не си лекомислен и безразсъден.
Освен всички ези качества, групите за деца в Сюангуей дават възможност децата да тренират заедно с родителите си, ако те имат това желание, като това спомага за укрепване на семейните връзки чрез общи занимания и канали си за общуване.
7 причини и ползи да запишете детето си на Кунфу/Кунг Фу в Сюангуей
-
Физическа активност и култура на движението
Тук се изграждат баланс, координация, сила и гъвкавост, но най-важното е че децата се научават да познават границите на физическото си тяло и неговите възможности, за да бъдат здрави и уверени. Кунфу допринася за издържливостта и укрепването на имунната система чрез редовните упражнения, които включват физически движения, дихателни техники и развиване на вниманието.
-
Умствена и емоционална интелигентност
Под формата на игри, упражнения и истории, които ги въвеждат по пътя на собственото им осъзнаване и взаимодействието с околните, децата се учат как да се държат и какво да правят в различни ситуации. Социалните умения, придобити в залата, ще ги ползват дори и несъзнателно след това в живота. Да се научат да работят в екип и да могат да бъдат самостоятелни са качества, които ги изграждат като хармонични личности в обществото. Общуването и взаимодействието с другите е ценно умение в днешно време и начин за правене на приятелства и контакти, а не на врагове и опоненти. Това научава подрастващите как да използват комуникирането за създаване на приятелства и за избягване конфликти още преди да са се зародили.
-
Сила на духа
В залата по Кунфу увереността и самоуважението са качества, които децата придобиват сами, без някой да го изисква от тях. Това става по естестен начин, поради начина на трениране и амосферата в залата, които спомагат за преодоляването на собствените граници и притеснения. Това е отношение, което се предава от по-опитните на по-младите и се нарича традиция. Тренирането на тялото предизвиква промени и в ума, и емоциите, като езикът на тялото на детето се променя и другите започват да го възприемат подсъзнателно като уверено и силно и дори без самото то да съзнава това. Този процес е естествен и идва при постоянство в тренировките по Кунфу. Тук не учим децата да са шампиони и да се борят и побеждават на всяка цена, а да преодоляват собствените си ограничения и задръжки с цел да познават силните и слабите си страни и да ги използват оптимално.
-
Подреденост и дисциплина
Често чувам от родителите: „Ще го доведа да го научите на дисциплина“. В нашата школа не учим децата на дисциплина, а им подсказваме как те сами да я намерят. Практикувайки всички заедно, подобно на семейство, най-големите помагат на най-младите членове на клуба с внимание и спокойствие, което ги учи чрез поведение, а не чрез изискване и силово налагани правила. Децата са правилни сами по себе си и винаги се опитват със сърцето си да бъдат харесвани и одобрявани. Тогава попаднали в точната среда, те се формират и следват правилата без някой да ги кара насила. Този естествен път на обучение е възможен, защото младите съвсем натурално наблюдават и подражават на по-старите практикуващи. По този начин децата свикват с йерархичната структура в залата, която е подобна на училище или по-късно на служебната среда и го правят поради собствено вътрешно убеждение, уважение и любов кам това което правят, а не поради външна принуда. Децата много добре разбират взаимното уважение и отвърщат със същото като на игра без да им тежи. Фокусирането или задържането на вниманието в една дисциплина се учи и идва естествено, когато нещото с което се занимават им харесва и постепенно те сами се приучават да се потапят в тренировката, защото им е страст. Това е естествения път на развитие на дисциплината и фокусирането в дейностите, с които са заети децата.
Всички ежедневни битовизми, съпътстващи тренировката, ще дойдат поради любовта към Кунфу , желанието да си приет и харесван и първоначалното подражание ще се превърна в осмисляне на процеса на трениране. Така, използвайки любовтта и страстта към Кунфу, можем да приучим децата да обръщат внимание на хигиената си и поддръжката й например, да са подредени и мотивирани в делничния си график, за да имат време за тренировка, която е тяхната награда. Защото преди всичко Кунфу е игра, в която дори и възрастните си позволяват да се забавляват по пътя на воина. Така сериозните на вид неща в тренировката с времето се превръщат в необходимост и дори стават приятни.
5. Удоволствие от физическото движение
В днешния дигитален свят децата забравят да играят и спират да имат интерес към истинското движение, защото не го познават и модерният свят постоянно ги стимулира да бъдат виртуални и всичко да се случва „наужким“. Това формира вредни навици на застояване, което е предпоставка за редици бъдещи заболявания и проблеми: затлъстяване, гръбначни и двигателни изкривявания, асоциалност, дефицит на вниманието, асоциалност и невъзможност за комуникация. Всичко това се избягва чрез провокиране и поддържане на интереса към физическата активност в Кунфу, което отключва естествените механизми за удоволствие от движението – допаминовите и серетониновите вериги, но не на последно място разбирането и усещането за участие в нещо важно и специално, което носи забавление!
Този процес изгражда навика у децата да се изразяват, да търсят и да обичат движението, защото то поддържа живота и здравето ни.
6. Справяне с напрегнатото ежедневие и стрес
Обръщането на децата към физическата активност и Кунфу в частност е начин за изоставяне на вредните навици чрез подменянето им с един прекрасен начин за справяне с напрегнатото ежедневие и стреса във всяка възраст. Децата са особенно податливи, поради своята отвореност към света и бързо копират и прилагат това, което виждат. Поради тази причина е важно още от ранна възраст да се занимават с Кунфу, което ги възпитава в среда на физическа аткивност, позитивна нагласа и емоцинална съзнателност.
7. Порив към самоусъвършенстване
Стремежът към себеразвитие се формира още от детството и посятото семе днес дава плодовете си утре, чрез формирането на отворена личност към света и новостите, стремяща се да се развива и учи от всичко, което срещне по пътя си през живота.
Този светоглед остава и работи в децата като начин за себеизразяване и разбиране толкова стабилно, колкото продължително и сърцато се занимава с Кунфу детето. Тогава тренировките се превръщат в начин на живот. Дори и да не тренираш в момента физически, понеже си се научил да пренасш наученото от залата в живота си, намираш нужната техника и подсъзнателно посягаш към неа като към работещото решение.
Кога да запишем детото си?
Подходяща възраст е около 6-7 години, за да може да се подготви за училище и да се заложат първоначални навици като се развие концентрацията и вниманието.
Как да запишем детето си в Сюангуей?
Преди посещение е необходима предварителна резервация.
Изберете си зала и бойно изкуство и се свържете с инструктора, посочен в графика, за да си уговорите посещение и наблюдавате/присъствате на първа тренировка.
лаошъ Валери Иванов (Кунфу, Шаолин цюан, Тайдзицюан, Капоейра): +359/ 898 586 003
шъфу Божидар Станчев (Кунфу, Уин чун, Ескрима и Джийт кун до): +359/ 898 761 809
шъфу Искрен Душков (Кунфу, Шаолин цюан, подражателни стилове ): +359/ 887 338 720
E-mail: xuangui@abv.bg
2024г. София Божидар Станчев